spasmofilia

Deficiente minerale si vitamine

Postata de tudorita6 cu 13 ani in urma.

Buna ziua. in urma cu 1 an si jumate mi s-a declansat spasmofilia (lipsa de calciu).am urmat o cura cu ca+mg+vit D3 si m-am simtit ceva mai bine, dupa vreo 3 luni iar a trebuit sa incep iar cu acel calciu....insa am observat ca la un interval de timp 2-3-4 luni iar incep sa am caderi de calciu.m-am saturat....... ma i-a asa cu o moleseala a membrelor, nu pot sta nici pe picioare ,tremurat si mi se racesc ,uneori ma trezesc ca tin maxilarul foarte strans: efectiv devin ca o leguma.acum am inceput sa-mi fac calciu intravenos de 10 zile.pot scapa de aceasta deficienta? facand intravenos ,la cat timp sa repet?si mai am o intrebare: deficienta de calciu poate duce si la anxietate? Mentionez ca am urmat tratament de 6 luni pt. anxietate.va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

ada

acum 13 ani

Ia si Magneziu. E F IMPORTANT! Pe mine magneziul m-a scapat de atacurile de panica, plus vointa.

stefan

acum 13 ani

Este foarte important cat ati urmat cura si la recomandarea cui???De exemplu o cura trebuie urmata minim 3 luni daca este formata din suplimente alimentare!!Deficienta unei singure vitamine din corpul uman poate urma mai multe probleme de sanatate!!

tudorita6

acum 13 ani

De obicei orice cura era de 20 de zile calciu pe calea bucala.Dar la prima cura a fost de 3 luni cu pauza de 10 zile .Mia fost recomandat de medicul de familie deoarece in vara trecuta am facut o analiza pt calcemie si eram cu mult sub limita de normal.Nu mai stiu ce sa mai zic ..... vad ca acum ma simpt mai binisor,insa tot timpul ma simt obosita.

[email protected]

acum 13 ani

Posibil ca organismul tau sa nu asimileze calciul si poate ca si acela pe care-l iei medical sa il elimini prin ciclu abundent.Vizita la un internist este esentiala.Si neaparat sa ii arati si analizele(calcemie,etc.)calciul se ia si cu VITAMINA D(care ajuta la fixare) dar si cu Magneziu(ce previne depunerea).Neaparat schimbat tipul de produs cu calciu administrat.Clorocalcinul,din cite stiu eu ,se asimileaza mai repede decit calciul solid.Succes si multa sanatate !!!