Prea multe medicamente Plafar

Deficiente minerale si vitamine

Postata de DANIELA16977351 cu 15 ani in urma.

Buna ziua este indicat sa iei in fiecare zi vitamine de la plafar? Consum aproximativ de 2 ani aproape in fiecare zi: Multivitamine cu minerale, Antioxidanti, Ca cu Magneziu si Zinc, Silimarina, Qoenzima Q10 si Omega 3... Este indicat sa fac o perioada de repauz daca da cat? exista un risc sa ma imbolnavesc? la stomac, pancreas, ficat?....

Raspunsuri (9)

alexandru1086805

acum 15 ani

Daca medicamentele indiferent ca sunt suplimente alimentare sau de alt gen sunt recomandate de medic, totul este in regula. Daca le iei fara nici o recomandare... mai bine te mai gandesti nitel... De exemplu, excesul de fier dauneaza, la fel si excesul de calciu (poate duce la pietre la rinichi, etc.). Inainte sa iei un complex vitaminic intreaba intai medicul.

Dorina6899908

acum 15 ani

Depinde ce consumi. Daca,de exemplu este Eurovita cu multiminerale,{cea care,daca te uiti la ce contine, vei vedea ca are de toate si vit. si minerale, in doza zilnica maxima }atunci nu este nevoie sa consumi separat alta vit. sau mineral. Aceste suplimente de vit + min. sunt bine de luat 3-4 luni ,apoi o pauza de cam doua luni. Q 10 la fel iar Omega 3, poti lua si 6 luni cu pauza de doua luni. Ce vreu sa subliniez este faptul ca,trebuie sa te uiti sa vezi doza necesara organismului zilnic si sa o corelezi cu ceea ce contin suplim. respective caci si ce este prea mult strica si nu trebuie sa se suprapuna mai multe care, au practic ,aceleas efecte.

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Conform unui studiu recent consumul frecvent fara consultul medicului a suplimentelor alimentare dau peste cap mecanismul natural de aparare a organismului, ceea ce duce la scurtarea sansei de viata.
Consumul de vitamine este necesar cand organismul este supus unui stres

Dorina6899908

acum 15 ani

Scuze..LauraB...raspunsul nu este pt. tine.

Dorina6899908

acum 15 ani

Ok...boala sec. nostru ,tocmai ca, este stresul. Nu cred ca este persoana care sa nu fie afectata, mai mult sau mai putin, de stres. Cauzele sunt multiple,de ordin social,familial,de sanatate. Plus ritmul de viata si de munca. Deci,nu cred ca este om care sa nu aiba o carenta de o anumita vit. sau mineral. Nu toti merg la medic pt. orice...nici macar cei cu bani..de ceilalti nici nu mai spun. Deci a consuma vit. si minerale, in limita bunului simt,nu cred ca ar afecta mai mult viata noastra decat a nu consuma...

ana

acum 14 ani

nu cred ca ar trebui sa iei chiar asa multe

Ciprian

acum 13 ani

Sunt niste intrebari la care inca nu am gasit raspuns.
1-De ce se pune asa mare accent pe combinatii de medicamente si nu pe combinatii de alimente care sa asigure necesarul zilnic?
2-De unde se pot cumpara alimente nu bio-eco, dar macar naturale, fara tratamente chimice?.. Un magazin specializat, o asociatie responsabila numai in acest sector...ceva. Fara acest raspuns,"consumul de fructe si legume'''' poate deveni partial ineficient sau chiar daunator.

carmen

acum 9 ani

Am zona zoster pot sa mai iau salimarina forte va rog sami raspundeti

carmen

acum 9 ani

Am zona zoster pot sa iau tratamentu pt rinichi? Daca amdeja zona zoster ea6 zi