OMEGA 3

Deficiente minerale si vitamine

Postata de alex_alecs cu 10 ani in urma.

BUna seara. Imi puteti spune daca pot incepe un supliment cu Omega 3 daca trigliceridele le am de cca. 600 - 700 ? Nu iau nici un fel de tratament pt. ele. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Dr. Gabriela Boboc

acum 10 ani

da

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
este bine sa incepeti tratamentul cu omega-3, pentru trigliceride crescute doza fiind de 2g pe zi, dar asociat cu dieta, deoarece trigliceridele raspund foarte bine si la dieta; valorile sunt destul de mari, este posibil sa fie nevoie si de lipantil pentru o perioada, pana intra sub 200mg/dl, ulterior doar pe omega-3 pentru a nu creste din nou.