Neutrofile scazute si limfocite crescute.

Deficiente minerale si vitamine

Postata de avanum cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am 14 ani si practic dansul sportiv. In cateva zile trebuie sa ma duc la vizita medicala pe care o face fiecare sportiv. Am facut analizele si toate au iesit bune mai putin neutrofilele care au iesit 43.9%( procentul de referinta fiind pe fisa mea 50-76%) iar limfocitele au iesit 47.2% (procentul de referinta 17-45%). Am inteles ca acestea depind una de alta dar as vrea sa stiu daca este ceva grav pentru care ar trebui sa ma ingrijorez. Multumesc.

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Aceste modificari apar, de regula, in cadrul infectiilor virale ( respiratorii). Nu este nimic grav si nu este cazul sa va ingrijorati.

avanum

acum 10 ani

multumesc mult

panainte mihaela

acum 10 ani

procentul de granulocite mi-a iesit intr-un buletin de analize din luna octombrie ca fiind de 73.9 (minim fiind de 50 iar maxim de 70 ) , iar glucoza de 67 ( minim de 70 iar maxim de 110 ) ar trebui sa ma ingrijorez ,sa fac tratament . mentionez ca am varsta de 40 de ani . celelalte analize au iesit bine ! fara colesterol ,fara trigliceride sau lipsa de calciu .

adrian

acum 9 ani

am facut analize si mi_a esit ly peste barem 40,20 ce inseamna si daca ar trebui sa ma ingrijorez mentionez ca celelalte analize au esit perfect va rog daca puteti sa ma ajutati

Voicu

acum 8 ani

Va rog sa ma ajutati sa interpretez analizele:HGB-13,1;HCT-39,7;MCV-83;HCH-27,4;neutrofile-44,6;limfocite-45,6;VSH-15.Va multumesc din suflet.

Utilizator11576865102

acum 4 ani

Spuneti va rog am 33 ani. Am facut analiza generala la care leucocitele 4.39 valoarea de referinta fiind 4.5-11. Neutrofilele in scadere 0.88 limitele fiind 1.78- 5.38. Limfocite 61 % limitele 19-37. Ma alarmeaza...

MembruMobileApp150330210423897

acum 2 ani

Ati aflat de ce?