Magneziu intramuscular

Deficiente minerale si vitamine Boala whipple

Postata de Sophia M cu 12 ani in urma.

Am mare nevoie sa iau magneziu, dar daca iau sub forma de fiola buvabila, imediat fac infectie urinara chiar daca era tratata 100% anterior. Sub forma de pastila (aspacardin) nu pot lua, am mari probleme digestive, mai ales la nivelul intestinului subtire. Exista magneziu pe care sa pot sa mi-l injectez? Unde gasesc? Stiu sa-mi fac intramusculare, intravenoase nu si nu am posibilitatea sa ajung pentru asta la policlinica/spital.
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu ne spui pentru ce afectiune doresti acest tratament si cine ti-la recomandat ????
Fiole injectabile intramuscular de Magneziu ,propriuzis ,nu exista ! Decat in combinatie cu Calciu ,( exemplu :Magneziu 4 mg + Calciu 8 mg pe o fila de 2 ml ) indicat in : sindroame de hiperexcitabilitate, convulsii , tremor , tetanie ) Ar fi bine sa stai de virba si cu medicul d-tale de familie

Sophia M

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns!
Am malabsorbtie intestinala cauzata de intoleranta la lactoza si malabsorbtia fructozei; mananc de ani de zile doar vreo 4 feluri de mancare. Daca nu iau magneziu o saptamana, ma dor toti muschii si am o lentoare aparte. La analize si potasiu mi-a iesit cam mic. Medicii pe care i-am consultat nu mi-au sugerat decat sa incerc aspacardin daca pot sau fiolele de care spun ca nu mai pot sa le iau.
O sa mai consult poate un nutritionist desi mi-e tot mai greu sa ma deplasez si nimeni nu-mi da, negru pe alb, ce parametri vitali sa urmaresc, ce substante sunt absolut necesare in organism. Am 36 de ani.
Multumesc inca o data.