Este bine de dat vitamine la copil de 1 an si 2 luni?

Deficiente minerale si vitamine

Postata de COZMA60450 cu 13 ani in urma.

Fetita mea a fost diagnosticta cu anemie deoarece are hemoglobina 10 iar fierul este in interval normal.Medicul de familie mi-a recomandat sa-i dau vitamine si fier.de la fier se constipa foarte rau ca i-am mai dat, insa vitamine mi-e teama sa-i dau din cauza sa nu se ingrase prea mult.Astept un sfat de la dumneavoastra.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Respectaţi recomandările medicului de familie .Hemoglobina 10 este sub valoarea normală, deci copilul pare să aibă o anemie hipocromă şi necesită tratament cu : fier ,acid folic şi vitamuna C . Vitaminele nu îngraşă, şi se pot administra la orice vârstă fiind necesare pentru metabolismul , cresterea şi imunitatea organismului, fie din
fructe şi legume, fie din farmacie .
Cu sănătate, Dr. Emil Otesteanu

Carpe Diem

acum 13 ani

Din cate stiu bananele sunt o sursa foarte buna de fier.