edem la 12 ani?

Deficiente minerale si vitamine

Postata de smyle cu 12 ani in urma.

Fetita mea, in varsta de 12 ani, a venit azi de la scoala cu palmele si labele picioarelor umflate. Dupamasa, cand s-a intors de la antrenamentul de tenis, mi-a zis ca simte o usoara amorteala a degetelor si ca i-au tremurat muschii picioarelor. Sa fie oare o carenta de calciu si magneziu?! Va rog, daca va permite timpul, sa-mi raspundeti si mie. Duminica are un turneu de tenis la Cluj si nu stiu daca e bine s-o las sa participe. E foarte incapatanata si cu o vointa de fier in ceea ce priveste tenisul... Va multumesc mult! Multa sanatate!

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Dati-i niste calciu si magneziu. Sigur nu este o alergie? Ar trebui sa o vada medicul de medicina sportiva.

smyle

acum 12 ani

Va multumesc! II voi face niste analize de laborator. Se pare ca nu e grav, m-am impaciantat stiind ca pana luni nu o pot duce la medicul de familie.

Dr. Elena Popescu

acum 12 ani

Dupa efort exagerat poate apare un grad de edem periferic tranzitor, care dispare de la sine in maxim 2 ore. Se poate asocia cu senzatii subiective de pulsatie, mancarimi, intepaturi in palme, care pot persista inca 2-3 ore dupa remiterea edemului.
Daca apare si durere, amorteli (cu limitarea miscarilor) sau degete "intepenite" intr-o pozitie,
trebuie investigat. Recomand oricum un set complet de analize care sa cuprinda si Ca / Mg si un consult mai amanuntit. Mai bine prevenim decat sa tratam.

smyle

acum 12 ani

Va multumesc! Vom face niste analize de laborator.