Cum cresc masa musculara?

Deficiente minerale si vitamine

Postata de crystyan18 cu 10 ani in urma.

Am 24 de ani,1.75 m si 61 kg
Recent am inceput sa merg la o sala de forta si as dori sa iau niste vitamine care sa ma ajute sa iau in greutate :)
Alimentatia nu este una exemplara si mi-ar fi greu probabil sa pun in practica o alimenatie care sa imi ofere toate vitaminele necesare,asta din cauza timpului foarte scurt poate si a lipsei banilor sau chiar a disconfortului(lene).
Nu as vrea sa iau toate p***aile care sa-mi faca rau ficatului sau altor organe din corpul meu(recomandate de diferite persoane)
As dori sa-mi recomadati niste vitamine(suplimente alimentare) care sa ma ajute si in acelasi timp sa nu-mi faca rau :)
Sper sa ma puteti ajuta.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (5)

FreeStyle11

acum 10 ani

Pai cam toate vitaminele te ajuta ele lucrand impreuna.Exista suplimente destinate cresterii masei musculare dar cel mai bune sunt cele cu proteine si carbohidrati.Dupa parerea mea poti lua inainte de antrenament un supliment cu aminoacizi esentiali, dupa antrenament sa bei un shake cu pudra proteica din acela cu carbohidrati(ca sa ajute recuperarea).Seara poti lua inainte de culcare tot un shake dar numai cu proteine, pt ca ele vor ajuta la constructia musculaturii pe timpul noptii(cand aceasta se reface).Alimentatia este ESENTIALA, daca nu ai o alimentatie bogata in proteine, carbohidrati si grasimi limitate, nu o sa poti face mare lucru.Deci bagate si mananca 4-5 mese pe zi care sa contina obligatoriu proteine.Carbohidrati si grasimi mananca in timpul zilei, seara mananca numai proteine si vegetale.Gasesti tu pe internet o sumedenie de regimuri, ti-l alegi pe acela pe care ti-l poti permite, dar bine ar fi sa fie si unul corect.Consulta un nutritionist daca vrei mai multe detalii si un regim mai corect.

alexandra

acum 10 ani

Buna!Iti recomand Arginyne Plus.Pentru detalii despre produs si cum il poti procura,nu ezita sa ma contactezi:[email protected] sau https://www.facebook.com/alexandra.elena.52

Mishu

acum 10 ani

Incearca un supliment special pentru sportivi, gen Animal Pak, Daily one, One a day, etc. Contin doze mari de vitamine si minerale si le poti comanda de pe orice site de suplimente nutritive.

crystyan18

acum 10 ani

efecte secundare?

Mishu

acum 10 ani

Nu au efecte secundare, decat la ...buzunar :)) Proteinele, Gainerele, vitaminele, nu au efecte secundare si sunt de real ajutor in cresterea masei musculare, cu rezultate rapide. Succes!