coenzima q10

Deficiente minerale si vitamine

Postata de camelia107114361 cu 13 ani in urma.

am inceput sa iau coenzima q10 pt ca am citit ca e f buna,iar de la o varsta deficienta este mare(mentionez ca am 39 ani).m-ar interesa de care trebuie sa iau:de 10mg,30mg sau 60mg.eu acum am inceput cu 10mg cate 2 pe zi.multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Alice Sirb

acum 13 ani

Poti sa iei de 60mg ,1cpr/zi fara nici o problema. Faci o cura de 2 luni .

camelia107114361

acum 13 ani

multumesc mult pt raspuns.camelia.

Daniela

acum 13 ani

Coenzima Q10 (CoQ10, Ubichinona) este o substanta cu un rol asemanator vitaminelor. Este indispensabila, datorita rolului major detinut in producerea de energie necesara desfasurarii normale a proceselor biochimice ale celulelor organismului (este implicata in toate procesele producatoare de energie si in stocarea energiei in celule). De asemenea, are rol important de antioxidant prin inactivarea radicalilor liberi responsabili de distrugeri celulare.
Mai multe detalii am gasit pe la adresa

postelnicu mariana

acum 10 ani

Ati recomandat coenzima Q 10 de 60 mg.timp de 2 luni.Aceasta cura ,se ia o data pe an ,sau de cate ori din cele 12 luni ale anului ,se poate repeta? Raspunsul dv este incomplet,deci , incorect.