Calciu

Deficiente minerale si vitamine Hipercalciurie

Postata de naty fogo cu 12 ani in urma.

Buna.De 7 luni iau calciu, creste si apoi din nou scade...Am Inceput sa iau Calciu cu vitamina +D3 ,sunt mai ok dar mai am ameteli,slabita uneori.nesigura pe mine..Nu stiu ce as mai putea face!La doctor merg cam o data pe luna de imi fac analize si mereu il gaseste mic....Ce as mai putea face in afara sa iau pastile mereu?

Raspunsuri (7)

Nlck

acum 12 ani

mananca cat mai multe lactate , calciu il iei si din statul la soare(bronzat etc) !!!

naty fogo

acum 12 ani

lactate chiar am inceput sa mananc de cand am aceasta problema ..iar la soare deabia astept sa fie mai cald...ador soarele...dar observ knd e foarte mare caldura totul, uneori totul se invarte in jurul meu,nu ma mai simt stabila...

Nlck

acum 12 ani

cand ametesti e din cauza lipsei de calciu cel mai probabil , iar la soare nu neaparat sa stai cu capul in soare , iesi la bronzat doar... poti sa-ti acoperi capul cu o esarfa ceva sau o sapca !!! Multa bafta!

naty fogo

acum 12 ani

multumesc! :)

Nlck

acum 12 ani

sa cresti mare , si sa te faci sanatoasa!

naty fogo

acum 12 ani

hihi...multumesc din nou :* :)

Fish

acum 12 ani

Ametelile pot fi provocate si de hipotensiune arteriala.
Cafeaua iar afecteaza calcemia. Si eu am aceeasi problema ca si tine si am revovat-o oarecum luand calciu + D3 (osteocare sau mai sunt de la eurovita) din toaman pana in primavara, vara fac pauza.