Calciu d3,mg,zinc?

Deficiente minerale si vitamine

Postata de membru232516 cu 10 ani in urma.

Sunt la menopauza de 10 ani, am intrat foarte devreme, sunt sun supravegherea medicului de familie care mi0a recomandata calciu tot timpul. Intrebarea mea este daca sa mai iau, in cazul in care la ecografie s-a gasit nisip la rinichi??Va rog un sfat. Multumesc mult!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa determinati densitatea minerala osoasa ( DEXA) la nivelul coloanei lombare si soldului. Daca se confirma diagnosticul de osteopenie sau osteoporoza, este bine sa continuati administrarea de calciu si vitamina D. In aceasta situatie, este recomandat sa consultati medicul reumatolog sau endocrinolog.

victoras

acum 10 ani

Poti lua Ca lichid.cit despre nisip,il poti elimina prin consumul a multe lichide,in special ceaiuri pt. asa ceva.lichidele au rolul de a ''''spala''''rinichiul.Sa vorbesc mai plastic si depunerile de pe teava de la chiuveta tot asa le elimini,nu?Coada-calului, matase de porumb,etc. !!! Sanatate!!!