Anemia prin deficit de vitamina B12

Deficiente minerale si vitamine Deficit de vitamine indusa de medicamente Deficit de vitamina B12

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Am fost descoperita cu anemie megaloblastica si faceam injectabil o foila pe luna de b12 1000 gama,acum daca nu se mai gasesc in farmacii pot face 5 fiole de b12 50 gama cate o cutie pe saptamana, ajung la aceiasi concentratie.Pot inlociu acest tratament cu tablete?

Raspunsuri (4)

carmen658

acum 15 ani

Buna Veronica,
Parerea mea este ca poti, dar totusi poti sa si intrebi medicul de familie ca sa fii mai sigura. Sanatate

Dorina6899908

acum 15 ani

Nu stiu cat de grava este anemia ta,prin lipsa vit. b 12, ca trebuie sa faci tratament injectabil. Necesarul de b 12 pt. un adult este de 2-2,5 mcg /zi. Daca iei EUROVITA cu multiminerale,ai 6 mcg/capsula {trebuieste luata cate o capsula pe zi }deci ai 300% doza zilnica de b 12. Eficacitatea acestei vitamine sporeste prin asociere cu ;B 6, B9 ,C ,colina,inozitol,precum si in prezenta potasiului. In concluzie, in Eurovita cu multiminerale, gasesti toate acestea si altele in plus....Fa acest lucru timp de 3-4 luni si apoi refa analizele....iti spun din proprie experienta. Sanatate !

mihai376132766

acum 15 ani

vezi ca se pote cumpara din germani b12 de 1000 gama de 1 ml, si este foarte buna

comentarii utilizatori

acum 14 ani

se poate trata autismul