Analize medicale

Deficiente minerale si vitamine Hipervitaminoza D

Postata de Marinela62 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am facut analizele si sunt valori ce depasesc intervalele astfel:
- eozinofile 6,9 interval (0-5/%)
- nr. eritrocite 3,51 (3,8-6,5)
- hematocrit 32,3 (35-55/%)
- Calciu seric total 8,5 (8,6-10,3)
Fosfataza alcalina 32,8 (42-141)
este cazil sa ma ingrijorez? ce investigatii trebuie sa mai fac?
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Eozinofilele cresc in alergii, astm, infectii parazitare, etc. In acest sens puteti efectua un examen coproparazitologic pentru a exlcude infectia cu paraziti.
Eritrocitele si hematocritul scad, de regula, in anemie cauzata de pierdere de sange.
Fosfataza alcalina poate scadea in hipotiroidism, hipervitaminoza D, scaderea fosfatului, etc.
Calciul seric total nu este semnificativ scazut.