Alimentarea

Deficiente minerale si vitamine

Postata de razvan_nek90 cu 12 ani in urma.

Buna seara nepotica mea de cinci luni consuma nan 1 as vrea sa ai administrez in amestec cu nan lapte de vaca rugam sa ne spuneti cum sa procedam va multumim.

Raspunsuri (1)

Gabriela

acum 12 ani

Medicii pediatri recomanda alaptarea cel putin pana la varsta de 1 an si daca alaptarea nu este posibila, se recomanda folosirea unei formule de lapte praf.
Laptele de vaca se recomanda sa fie introdus in alimentatie treptat abia dupa varsta de 1 an.
Laptele praf este imbogatit cu fier si nutrientii necesari pentru crestrea bebelusului, in timp de laptele de vaca nu contine tot ce este necesar pentru bebelus.

Daca nu sunteti multumita de formula de lapte praf pe care o folositi puteti sa schimbati cu alta formula insa este bine sa cereti sfatul medicului pediatru in aceasta privinta pentru ca si trecerea de la o formula la alta se face treptat intr-un anumit mod.