vitamine sau calciu

Dantura copiilor

Postata de MICKY.DOBRE cu 13 ani in urma.

ce pot face in cazul in care are foarte multi dinti cariati la 4 ani si o dor

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
Dentiţia temporară va cădea treptat si va fi înlocuită de dentiţia definitivă care se va instala treptat din momentul erupţiei primilor incisivi ! Acestora trebuie să le creem condiţii ca di mugurii lor să se desvolte dinţi rezistenţi .
Staţi de vorbă cu medicul stomatolog ,care vă explica mai detaliat .
Personal, cred că pe lângă o alimentaţie echilibrată ( inclusiv fructe si legume ) calciu şi vitamine , va trebui să --i administraţi câte un comprimat pe zi de Zimafluor (floreten )
Aceste comprimate conţin " fluor " în diverse doze ,în raport cu vârsta . Se administrează conform prospectului însoţitor .
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Simona378

acum 12 ani

Se poate administra Zimafluor si incepand cu varsta de 6 ani si jumatate? Eu am inteles ca trebuie sa se inceapa administrarea acestuia de la nastere, altfel am inteles ca nu prea mai are efect. Ma puteti lamuri putin ?

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului