varsta la care cresc dintii definitivi

Dantura copiilor

Postata de madar cu 13 ani in urma.

Fetita mea are 8 ani si i-au crescut premolarii definitivi.Nu este prea devreme? Fratele ei geaman deabea a schimbat incisivii laterali.Nici aia nu i-au crescut de tot.

Raspunsuri (5)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Ba da, este un pic cam devreme. Virsta de eruptie a premolarilor este 10-10.5 ani (pt fete).
(Potrivit statisticilor, la fete dintii definitivi erup ceva mai repede decit la baieti.)

Faptul in sine ca erup prea devreme nu este o problema. Puteti consulta un ortodont pt vedea daca nu sint si alte probleme. Cu cit sint remediate mai din timp (daca exista), cu atit mai bine.

mihaela

acum 12 ani

nu stai linistita ca o sa creasca dar mai greu la baitelul meu iau iesit abia dupa un an

madar

acum 13 ani

multumesc mult pt. raspuns

Girbea Dana

acum 13 ani

Am o fetita de 8 ani iar in urma cu 8-9 luni i-au cazut dintisori de sus.Dar de atunci nici urma de dintisor.Poate sa fie un semnal de alarma?

Andreea

acum 12 ani

Buna ma numesc andreea si am 14 ani fara o luna si mi-a casut caninul nu este prea tarziu.Mie mi-a aparut primii din la 1 an jumate .In cat timp imi va creste la loc?