urmarile unei extrageri de dinte

Dantura copiilor

Postata de minodora1123958 cu 13 ani in urma.

Am fost cu fetita- 5.9ani- la dentist pentru a i se scoate un dinte(incisivul de jos).De a doua zi deja a zis ca o doare gingia si se si vedea asa ca un puct albicios,zici ca era o afta;i-am pus pioctanina,iar dupa cca o saptamina i s-a facut un herpes-zic eu-de toata frumusetea;nici nu i se inchide gurita asa este de inflamat ,mai ales dimineatza.Azi dimineata asistenta de la gradi mi-a zis sa-i fac niste analize sa nu fi luat ceva.Poate sa-mi zica cineva ce analize sa-i fac?Noi oricum facem acum niste analize,si as vrea sa stiu daca sunt altele, sa i le fac acum, sa nu o intepe de doua ori.Dr. de familie spune ca nu este cazul sa-mi fac griji si oricum ar fi inca prea devreme ,iar analizele nu ar fi relevante.Precizez ca la dentist am fost in urma cu o saptamina-doua,cam asa.

Raspunsuri (2)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

nu cumva este acel punct albicios dintisorul ce trebuie sa apara??????????

minodora1123958

acum 13 ani

Dintisorul era iesit deja aproape de jumatate in spatele dintelui de lapte-de asta am si fost la dentist ;pentru ca dintele de lapte nu i se misca aproape deloc si celalalt era iesit destul de mult.A fost a doua extragere de genul acesta si prima data nu a avut nimik.Zicea dr stomatolog ca nu au loc dintii unde sa-i iasa si de asta i iese tot asa in spatele celor de lapte.Acel punct albicios era la baza gingiei, jos,unde chiar sa fi fost un dinte nu cred ca i s-ar fi albit de acolo.Este adevarat ca pentru prima extragere am fost la un alt medic, intr-un alt cartier;si am zis ca pentru atata sa numai facem atata drum si am fost la un cabinet la noi, in cartier, de care chiar auzisem lucruri bune referitoare la igiena.