Trebuie consult?

Dantura copiilor

Postata de Natalia43 cu 13 ani in urma.

Am o fetita de 5 ani si dintisori au inceput sa se toceasca.Iar in partea de jos intre canini in loc de 4 are trei dintisori.Ce sfaturi imi dati?

Raspunsuri (2)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

da...ar trebui facuta o radiografie mare (panoramica) si un consult.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Medicul care supravegheaza starea de sanatate a fetitei de 5 ani ,o consulta si va trimite cu bilet la medicul stomatolog ( odontolog) din teritoriul arondat . Acesta, dupa ce consulta fetita recomanda o radiografie panoramica a cavitatii bucale ( care se face imediat,fara nici o pregatire,fara nici-o injectie ) asa cum v-a recomandat si colegul mai sus. Reveniti din nou la medicul odontolog si urmati conduita satabilita de catre d-sa. Sanatate !