schimbarea dintilor de lapte

Dantura copiilor

Postata de camelia180 cu 11 ani in urma.

Buna ziua , fetita mea are in curind 6 ani si a inceput schimbarea dintilor . A schimbat deja incisivi de jos si acum a inceput sus . Am observat un inceput de carie la un molar , trebuie tratat sau nu ? A doua intrebare este citi dinti trebuie sa aiba un copil , vorbesc de dintii de lapte , eu am citit ca 20 dar fetita mea are 24 ?

Raspunsuri (4)

Dr Oprescu Andreea

acum 11 ani

cei 4 dinti in plus sunt definitivi, la 6 ani erupe molarul de 6 ani care este definitiv. Se recomanda sigilarea acestora pentru protectia lor impotriva cariilor. Ultimii 2 dinti de sus si ultimii doi dinti de jos sunt molari definitivi.
Cat despre carie, mergeti la medicul stomatolog, e posibil sa fie pe unul din molarii definitivi, dar si daca e pe molarii temporari, deoarece se schimba mai tarziu, pana atunci se trateaza, altfel se pot complica cu infectii care pot afecta si dintii definitivi.

florea narcisa

acum 10 ani

fetita mea are 7 ani si 10 luni si de un an de zile ( 10 iulie 2012 ) i-au cazut dintii de lapte - incisivii centrali superiori si nici pana azi nu i-au iesit cei permanenti. Avem stomatolog la care mergem de 4 ani de zile , am facut radiografie si sunt acolo dar nu strapung gingia. Ce e de facut?

Adina

acum 8 ani

Are o masea mai din fata cariata dar ia iesit cea noua un pic se vede iesit coltul prin gingie ,ce este de facut .7ani.multumesc frumos.

Adina

acum 8 ani

Are o masea mai din fata cariata dar ia iesit cea noua un pic se vede iesit coltul prin gingie ,ce este de facut .7ani.multumesc frumos.