pt abces dentar

Dantura copiilor

Postata de ellia cu 13 ani in urma.

cine imi spune si mie care antibiotice nu contin penicilina,baiatul meu este alergic la ea si e un chin deaorece are prbl cu dantura, se inflameaza si inca nu stiu ce anibiotic sa-i dau mutumesc(are 20 de ani)

Raspunsuri (3)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Nu ii dati deloc antibiotice fara avizul medicului!!!! Daca are dureri, dati-i antiinflamatoare (ibuprofen), bineinteles daca nu e alergic si la acestea.
Mai bine mergeti la dentist cit mai repede si rezolvati problema. E posibil sa nu aiba nevoie de antibiotice, iar daca i le administrati fara sa aiba nevoie nu-i faceti nici un serviciu; dimpotriva.
Trebuie tinut cont si de faptul ca dintii stricati si durerosi nu se trateaza acasa (cu antibiotice), ci la dentist. Cu cit mai repede, cu atit mai bine. Si daca se poate fara antibiotice, e si mai bine.

ellia

acum 13 ani

multumesc

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

Baiatul dvs trebuie sa mearga la stomatolog...nu sa stea si sa astepte sfaturi legate de anume antibiotice...problema se rezolva numai dupa ce se intervine pe dinte...restul e tratament adjuvant.