Problema Dinte

Dantura copiilor

Postata de Dadulescu cu 12 ani in urma.

Buna Ziua ! Am 15 ani , si in urma cu cativa ani mi-am pierdut un dinte din fata .Mi-a fost bagat un surub in gingie si facut un dinte din "material".Acum cateva zile am fost la dentist pentru a reconstruii dintele , dat fiind faptul ca dintii au mai crescut si nu mai erau egali.Fiind in timpul scolii , a zis ca o sa-l construiasca din material , iar candva, cand o sa pot sa stau cu dintele pilit , o sa-l faca cu ceramica (nu mai retin exact ). Intrebarea mea este , care dinte trebuie pilit ? cel bun , sau cel din material ? Si cam cat sa stau cu el pilit ? Eu am si o diastema destul de mare , reconstruindu-l, se va mai reduce dimensiunea diastemei ? Multumesc !

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu se pileste dintele sanatos ci acel adaugat,iar celelalte informatii le poti afla numai de la medicul stomatolog,care examineaza dintii ,llocul de implantare in gingie si spatiul ocupat . Sanatate

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

intradevar se va pili doar la nivelul dintelui adaugat, si ac***a in vedere ca ti se va construi un dinte nou, acea diastema poate fi mai mica sau mai mare in functie de dimensiunea dintelui nou. daca doresti, poti chiar sa ii spui medicului stomatolog sa faca dintele in asa fel incat sa nu mai apara acel spatiu deloc.

Roxana

acum 12 ani

Buna,am 15 ani am si eu o problema pana la varsta de 13 ani am avut in parte de jos 2 dintii mici doctora a decis sa-i scoatem si nu a crescut nici pana acum va rog ajutati ma se poate pune un dinte sau ceva de genu?? Doctora mi a spus ca nu ca nu pot sa fac nimic pana la 18 ani!Multumesc

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru aceasta intrebare trebuie sa va prezentati la un medic stomatolog pentru un consult mai detaliat, sa se inteleaga ce s-a intamplat cu acei doi dintisori, sa se faca o radiografie, etc.
cel mai probabil se poate pune o mica proteza temporara pana la 18 ani.

va urez o zi buna