Problema Dinte

Dantura copiilor

Postata de Dadulescu cu 12 ani in urma.

Am 15 ani , si la varsta de 12 ani mi-am spart dintele din fata in partea de sus , atunci un dentis mi-a pus un dinte cu surub , dintele este facut dintr-un fel de aliaj si intarit in gura cu un fel de " pistol" . Acum dintele a ramas mic in timp ce , acela din dreapta a crescut. Problema este ca acel dentis a plecat in Franta.Pot sa ma duc la orice cabinet sa cer marirea dintelui ? sau punerea altuia ? nu stiu ce sa fac. Va rog da-ti-mi un sfat

Raspunsuri (2)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

bineinteles ca da, dar este ciudat ca la 12 ani dintele vecin inca nu crescuse in intregime.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ca si colegul de mai inainte ,te sfatuesc sa te prezinti la medicul pediatru ( de familie ) pentru a te trimite la un serviciu stomatologic ( policlinic , bine dotat ) unde sa ti-se stabileasca un diagnostic si tratament de corctie competent, cu atat mai mult cu cat este vorba de dantura din fata.