primul dinte la bebelus

Dantura copiilor

Postata de bogza cu 13 ani in urma.

buna ziua.am o fetita in varsta de 11 luni si inca nu ia iesit nici un dintisor.e normal?

Raspunsuri (5)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

...are o eruptie dentara intarziata...depinde daca a fost nascuta la termen....probleme ereditare(genetice)...afectiuni generale...in cel mai rau caz....si cel mai putin plauzibil......ar putea fi vorba de anodontie(lipsa dintilor)...puteti intreba si pediatrul care ii stie istoricul copilului dvs.

bogza

acum 13 ani

fetita are 11 luni si nu are nici un dintisor.sa nascut la termen la 39 de saptamani,a avut 3.450kg si 48 de cm.probleme ereditare nu are.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

intrebati medicul pediatru daca ar putea face o radiografie si daca da...pe ea se vor vedea daca sunt sau nu muguri dentari.

cristina1057

acum 13 ani

si eu am aceasi problema al meu are 10 luni

bogza

acum 13 ani

eu m-am linistit.la 11 luni nu avea nici un dinte. la un an si o saptamana ia iesit primul dintisor.si acum la un an si o luna are deja 4 dintisori jos.in 3 saptamani i-au crescut 4 dintisori.