primii dintisorii

Dantura copiilor

Postata de geo2509 cu 11 ani in urma.

am un bebelus de 8 luni nu are niciun dintiisor,dar gingia de sus este inflamata credeti k ii iese dintisorii,dar primii nu tr sa iasa de jos?face moale dupa fiecare masa,nu prea mananca mancare solida vr decat lapte ,apa mancare lichida,face febra pana 38 c sau poate 38,5 maxima,este f nervoasa plange din orice mai ales noaptea,ce credeti k are?multumesc

Raspunsuri (7)

Dr. Cosmin Ulman

acum 11 ani

De obicei primii dintisori care apar sunt cei de jos, dar nu este nicio problema daca apar primii cei de sus. Simptomele prezentate de Dvs. sunt similare cu cele de eruptie dentara.

Cu stima,
Dr. Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

crinaf

acum 11 ani

Buna, si bebelui meu i-au iesit primii dintisori la 8 luni jumate era agitat nu prea manca dar febra nu a facut nici la unul . Cand a facut febra de fiecare data era rosu in gat. Nu ai fost cu el la dr sa il consulte?
Eu il dadeam cu Calgel pe gingie si ii mai dadeam nurofen cand era agitat. Sanatate multa si crestere mare!

geo2509

acum 11 ani

buna,nu am fost cu el la doctor...pt k nu am asigurare sunt in afara rom,alergam sa ii facem asigurare si acum sa intamplat... sa aibe febra ,refuza mancarea solida,sa fie agitata sa nu doarma noaptea,i-am dat paracetamol sirop...stiu k normal primii dintisorii iese jos...daia mi se pare ciudat k e inflamata gingia de sus...multumesc pt rasp

geo2509

acum 11 ani

buna,nu am fost la doctor k nu am asigurare,abia lunea viitoare ii fac,i-am dat panadol,stiu k de obicei tr sa iasa de jos dintisorii,e ciudat k are gingia de sus inflamata si prezinta sintomele eruptie dentare...nu stiu ce sa zik...multumesc pt rasp

lili

acum 11 ani

si voinicului meu tot asa, pe la 8 luni i-au dat dintii, a fost foarte iubita in perioada aceea suzeta, nu vroia sa o scoata din gurita sub nici o forma, doar cand manca..i-am dat si cu geluri pentru calmare, dar efectul tinea destul de putin..

geo2509

acum 11 ani

multumesc pt rasp,i-a dat un dintisor de jos...

luca david 2 luni si 3 saptamani

acum 10 ani

copilul nostru are 2 luni si 3 saptamani si i-a iesit primul dinte de jos. e normal la varsta asta sa iiiasa dintii?
astept un raspuns daca se poate de la un specialist
multmesc