primii dintisori

Dantura copiilor

Postata de Laudel cu 16 ani in urma.

fetita mea de 9 luni nu are nici un dintisor si nici nu da semne ca ar aparea. trebuie sa ma ingrijorez?

Raspunsuri (6)

Adelina3392451

acum 16 ani

nu mai stiu sigur la cate luni au iesit dintisorii fetitei mele, dar stiu ca cu cat ies mai tarziu cu atat vor fi mai rezistenti, cunosc persoane la al caror copil a aparut primul dinte la 5 luni si la trei ani avea dinti toti negrii

alina44593237

acum 16 ani

chiar nu trebuie sa va ingrijorati,si eu am doua fete(sunt deja mari),si le-au aparut primii dinti la 12 luni

vlad26

acum 15 ani

Nu, nu trebuie sa va ingrijorati - probabil pana acum i-au crescut deja dintisorii. Importanta ar fi intretinerea lor. Exista periute speciale din silicon pentru intretinerea primilor dintisori, precum si paste speciale care au continut scazut de fluor. Nu ezitati sa le folositi!

Radu197

acum 15 ani

fetita mea are 9 luni si 2 saptamani si abia acum au inceput sa se intrezareasca; se pare ca este o lipsa de calci, dar asta o stabileste pediatrul, dar la fetita mea asa a fost si ii administrez 5 ml de calciu/zi, 10 zile/luna, timp de 3 luni.
nu e o probleme majora, pentru ca stiu persoane ai caror copii au "beneficiat" de dintisori la 11-12 luni; asa ca rabdare si sanatate la prichindel

relu200

acum 14 ani

Nu stiu ce sa mai zicc.si eu am o fetita de 3luni si au inceput sai apara primi dinti.E de bine oare?

Menekse.

acum 14 ani

si baietelului meu i-ai iesit primii dintisori la 9 luni jumate. Nu e cazul sa iti faci griji. Insa teoria asta cum ca va avea dinti mai rezistenti daca ii ies mai tarziu nu e reala, nu te baza pe ea. Asa cum iti spuneam, baietelului meu i-a iesit primul dinte pe la 9 luni, iar acum la 5 ani, are deja 3 maselute plombate. Cu toata igiena din lumea, a mostenit dintii de la tati asa ca......a avut primele aventuri la stomatolog mai repede decat m-as fi asteptat si de atunci ne-am facut obiceiul de a vizita preventiv stomatologul la intervale regulate de 3-4 luni, chiar daca nu apar probleme evidente. Bineinteles trebuie sa gasesti si medicul care are deschiderea asta de a avea o programare in care, practic, doar sta de vb cu mititelul sau mai numara niste dintisori.