Pilire Dinte

Dantura copiilor

Postata de Dadulescu cu 12 ani in urma.

Buna Ziua ! Am 15 ani , si in urma cu cativa ani mi-am pierdut un dinte din fata .Mi-a fost bagat un surub in gingie si facut un dinte din "material".Acum cateva zile am fost la dentist pentru a reconstruii dintele , dat fiind faptul ca dintii au mai crescut si nu mai erau egali.Fiind in timpul scolii , a zis ca o sa-l construiasca din material , iar candva, cand o sa pot sa stau cu dintele pilit , o sa-l faca cu ceramica (nu mai retin exact ). Intrebarea mea este , care dinte trebuie pilit ? cel bun , sau cel din material ? Si cam cat sa stau cu el pilit ? Eu am si o diastema destul de mare , reconstruindu-l, se va mai reduce dimensiunea diastemei ? Multumesc !

Raspunsuri (5)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

"Si cam cat sa stau cu el pilit ?"
Deloc. Medicul ar trebui sa va faca o coronita provizorie pe loc in cabinet.

"care dinte trebuie pilit ?"
Cel din material.

Pe de alta parte, nu se poate reduce dimensiunea diastemei decit daca sint piliti ambii incisivi, pt simetrie. Pt incisivul sanatos se recomanda o slefuire minima a fetei vizibile si aplicarea unei fatete de ceramica.
Dar sint mai multe lucruri de luat in calcul aici: de ex forma initiala a dintilor, marimea diastemei, ce anume se doreste exact (nu toti pacientii sint deranjati de diastema), etc.
Recomand luarea in calcul a unui tratament ortodontic (cu aparat) pt inchiderea diastemei.

Dadulescu

acum 12 ani

Multumesc Frumos !

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

exclus sa plecati cu dintele "pilit" ...mai ales ca este de maxima fizionomie zona. Ar trebui facuta o coroana provizorie cu care sa parasiti cabinetul.

mia

acum 11 ani

De ce mi s-a lasat dintele pilit neacoperit? Eu stiam de pe internet ca se pune unul din plastic, pe durata pana vine de la laborator dintele cel nou. SI medicul meu nu foloseste manusi de protectie. Sunt mofturoasa eu? La tratamentul de canal in loc de apex locator mi-a spus ca e capatul doar prin atingerea lui cu acel acusor, am sarit un pic de pe scaun... Lumea il lauda ca e medic bun, dar eu constat aceste chestiuni...

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

"Sunt mofturoasa eu?"
Nu.