pansament la masea

Dantura copiilor

Postata de cosmiiina cu 11 ani in urma.

buna ziua...acum 2 luni am avut o infectie la o masea cariata ..am fost la medicul dentist .mia curatat caria simia pus un pansat la ea cu antibiotic..cand am fost a 2a oara..mia schimbat pensament si nu mai mia pus antibiotic..si nuam mai fost ca sa mi`o plombeze...ce se poate intampla ?am inca pansamentul acolo cu material dinacela peste....

Raspunsuri (4)

Dr. Marin

acum 11 ani

Buna ziua ! Pansamentul respectiv este vata! Daca nu se schimba in decurs de 7-10 zile poate putrezii si durerile dentare pot deveni insuportabile ! ideal ar fi sa vi se scoata nervul (tratament endodontic) apoi se plombeaza maseaua si daca aveti peste 30% din masea sparta sa o imbracati !

danie

acum 11 ani

sal am avut o masea saprta mia scos nervu a curatat radacinile evident vreo luna pansament pansament pasament cand a terminat cu pansamentele mia pus gen o plomba dintrun material dur va veni si coronita evident intrebarea mea este cun se numeste acea lucrrare in libajul medicilor dentisti

valentina

acum 9 ani

Astazi am fost la medicul stomatolog mi-a curatat maseaua si canalele dupa mi-a pus un pansament, dar dupa cateva ore a inceput sa ma doara foarte tare. ce sa fac?? pot scoate pansamentul???

Utilizator11713554173

acum o saptamana

Am fost la stomatolog si mai scos doi nervi simia pus pasament si ma doare rau ce sa fac