mugure dentar lipsa

Dantura copiilor

Postata de lda cu 10 ani in urma.

Fetita mea (10 ani) are lipsa mugure dentar incisiv lateral stang. Ce e de facut?

Raspunsuri (3)

tranca mariana

acum 10 ani

-mai asteptati pentru ca s-ar putea sa erupa totusi ;
-se poate face implant dentar mai tirziu , daca ramine spatiu suficient sau lucrare dentara.

radu

acum 10 ani

este anodontie de incisiv lateral stang , este des intalnita mai ales in zilele de astazi , n u se poate face nimic special decat sa se astepte si eventual sa se mentina spatiul dintelui cu un mentinator de spatiu pt un eventual implant mai tarziu .

lda

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns. Vom astepta pana ii vor cadea dinti de lapte (12,13 ani),apoi i se va pune aparat dentar cu mentinator de spatiu. La 18 ani va face implant.