Mi-a cazut un dinte. :((

Dantura copiilor

Postata de Xim cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 17 ani si cand mancam o inghetata mi-a cazut un dinte. eu pe cei 2 din fata ii am stramb iar cel din dreapta mi-a cazut o sa raman fara dinte ??????? sau o sa-mi creasca altul inapoi? Trebuie sa-mi pun unu artificial, mi-e frica la 17 sa-mi cada un dinte va rog ajutor.

Raspunsuri (4)

Ela.Dumitrascu

acum 10 ani

Mergi la medicul stomatolog,evident nu vei astepta sa creasca un alt dinte pentru ca asta nu se va intampla,dentatia definitiva nu se regenereaza.In urma controlului medicul va stabili procedura potrivita,cel mai probabil o coroana dentara din ceramica iti va inlocui dintele pierdut si va avea un aspect natural,ideea este sa mergi cat mai repede la dentist.

Xim

acum 10 ani

Daca merg la o zi dupa ce s-a intamplat nu este foarte tarziu nu? Multumesc pentru raspuns.

Ela.Dumitrascu

acum 10 ani

Nu,nu este tarziu,insa procedura dureaza aproximativ 2 saptamani,exista si cabinete stomatologica care in acest interval de timp ii ofera pacientului o coroana provizorie,insa diferenta este vizibila.

foreveralone

acum 9 ani

eu am 14 ani si am aceeasi problema ca si tine doar ca inca nu mi-au cazut dar se clatina la tine se clatinau?