maselute galbene la 1an si 9 luni

Dantura copiilor

Postata de RosuCamelia cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Sunt mama unui baietel de un an si 9 luni si cam de 2 luni am observat ca au inceput sa i se ingalbeneasca maselutele dinspre gingie. Am introdus pasta de dinti tarziu, acum o saptamana, pana atunci l-am periat doar cu apa. Mentionez ca am eliminat suzeta si biberonul de la varsta de un an. Intebarea mea ar fi daca este necesara vizita la dentist sau daca problema va disparea prin periaj. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Nu are de a face cu periuta

acum 12 ani

Dintii galbeni nu apar de la nespalatul pe dinti ci de la o dereglare metabolica cauzata de substante straine corpului. De ex, toxine din mediul inconjutaror, chimicale, E-uri, lapte praf.
Nu puteti elimina galbenul prin spalatul pe dinti.