Maseluta umflata

Dantura copiilor

Postata de membru215889 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Ma numesc Ana. Am o fetita de 5 ani si jumatate Esin, si are probleme cu dintii de 1 an, are gura plina de carii, dar acum are o masea umflata, spune ca o doare dar nu e cariata. La gingie are 2 punctulete atatn nimic altceva, ii administrez augmentin pentru copii la 12 ore ce credeti ca ar trebui sa mai fac? Va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr. Andrei Iacob

acum 11 ani

Buna ziua,

din ceea ce descrieti Dvs. pare sa fie un abces vestibular, deoarece unul parodontal la aceasta vârsta este puțin probabil, cu punct de plecare de la acel dinte, sau de la unul vecin. Va recomand sa urmati in continuare tratamentul cu antibiotic, minim 5 zile, mai ales ca l-a început deja, dar ar trebui sa meargă si la un dentist care sa vadă clinic situația si sa decidă tratamentul endodontic al dintelui.

Cu stima,
Dr. Iacob Andrei - Clinica Trident
ww.clinicatrident.ro

Dr. Marin

acum 11 ani

Buna ziua ! este foarte posibil sa ii iasa maseluta de 6 ani si sa o impinga pe aceasta afara ,de aici si durerile ! Trebuie sa i se faca o radiografie sa vedem exact ce se intampla ! Caiile trebuiesc tratate chiar daca sunt dinti de lapte altfel va veti lovi tot timpul de aceste probleme!

Dr. Marin ( Unirii , Dristor , Berceni)
www.stomatologieoltenita.ro

andreea filip

acum 10 ani

baiatul meu are 5 ani si mam trezit intro dimineata cu maseaua umflata.nu stiu ce sa fac sau ce sa ii dau.ce ma sfatuiti?

Riana samira

acum 11 luni

Bună dimineața am o fetita de 6 ani are o inflamație la dinți cred ca e punci cu puroi o doare forte tare nu a mâncat nimic nu a băut nimic ai dau agumentin klacid și panadol de dure tot asa se simte sa inflamat și mai tare și ochiu ma puteți ajuta sa îmi recomandați dvs va rog din sufeletul meu mie este forte frica va rog mult