la ce varsta se schimba dinti de lapte

Dantura copiilor

Postata de gabisorana cu 9 ani in urma.

fetitei mele de 4 ani si 10 luni ii se misca un dinte de lapte incinsiv central din partea de jos ,oare e normal sa l schimbe asa repede??? va multumesc

Raspunsuri (3)

Alice

acum 9 ani

Nu stiu daca e normal, dar si eu ieri am descoperit ca i se misca fiului meu de 4 ani si 8 luni, dintisorul de jos, iar in spatele sau deja a aparut dintisorul definitiv... Nu-mi vine sa cred..!! Or mai fi cazuri??!!

Dr. Cosmin Ulman

acum 9 ani

Buna ziua,
nu e motiv de ingrijorare. Pe masura ce erup si ceilalti dinti, se stimuleaza si cresterea maxilarului/ mandibulei, facand loc si celorlalti sa erupa. Este foarte important sa va vada un ortodont, regulat, sa se urmareasca eruptia in raport cu dezvoltarea osoasa, si sa hotarasca daca este nevoie sa interveniti si momentul cand se va face acest lucru, in acest mod evitandu- se complicatii care automat vin cu tratamente mai complicate si de lunga durata.

Cu stima,
Dr. Cosmin Ulman
Clinica Stomatologica Trident
www.clinicatrident.ro

MembruMobileApp150330210428043

acum 7 ani

Buna ,am 20 de ani si Inca nu mi a cazut dintele de lapte iar dedesubt mi a crescut altu iar acela mi l impinge pe cel de lapte..tin sa mentionez ca dintele de lapte se misca foarte tare Dar imi e frica sa il scot pentru .ca nu stiu sigur daca ala din spate o sa ii ia locul si imi e frica sa nu raman stirba..