IN CAT TIMP CRESC DINTII PERMANENTI?

Dantura copiilor

Postata de krissss cu 12 ani in urma.

BAIATUL MEU ARE 6 ANI SI I-AU CAZUT DINTII DIN FATA, DE SUS, ACUM 2 LUNI!
INCA NU I-AU CRESCUT! SI NICI NU DAU VRE-UN SEMN SA APARA...
AR TREBUI SA MA DUC LA UN CONSULT?

Raspunsuri (4)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Dintii de lapte au avut spatii intre ei?
Daca nu au avut deloc spatii, atunci asta ar putea fi o cauza in intirzierea eruptiei celor permanenti, care sint mult mai mari decit cei de lapte si nu au loc sa erupa. In acest caz va sfatuiesc sa consultati un medic pedodont/ortodont.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

La intrebarea d-vs : In cat timp cresc dintii Permanenti ? Va informez urmatoarele :
Dentitia definitiva incepe intre 6 si 7 ani, prin aparitia primului mare molar,situat indaratul ultimului premolar. Apoi dintii de lapte cad si sunt inlocuiti de obicei in aceeasi ordine in care a aparut si dentitia temporara ( de lapte). La pubertate se mai adauga 4 molari ( molarii II sau dintii de 12 ani, iar la 20 -- 24 ani, 4 mari molari ( (maselele de minte )
Pentru probleme speciale, cum este si cazul fiului d-vs ,trebuie un control medical la serviciul de stomatologie , daca aveti in localitate un specialist in ortodontie .

Oana

acum 11 ani

Buna ziua baietelul meu are 7 ani in noiembrie .in Luna Mai ia caut dintisorul din FAta partea dreapta Si nu ia Mai crescut.acun celalalt dintisor cade dar nici un semn cum celalalt ar creste .este doar umflat .va rog ce ar trebui sa fac ? Va multumesc!

Marya mititelu

acum un an

Buna seara am fost cu copilul meu la stomatolog ia scos un dintisor si de aproape 2 ani nu ia crescut copilul avea 4 anisori aproape si acum face 6