fluorul

Dantura copiilor

Postata de Rodica137 cu 15 ani in urma.

este benefica administrarea de fluor bebelusilor?
am citit tot felul de pareri,medici stomatologi si pediatri care se contrazic.

Raspunsuri (3)

andrei iulian

acum 15 ani

Daca incepi administrarea de fluor dn primele luni de viata, trebuie sa o continui constant pana la 12 ani ca acesta sa aibe efect. In orice caz, pastila de fluor si fluorul din pasta de dinti nu este acelasi lucru. In primul caz, fluorul este administrat controlat, intr-un anumit gramaj care nu dauneaza bebeusului. Eu personal, nu as avea rabdare sa administrez copilului meu pastiluta de fluor atata timp. Ca atare, pana bebe face doi ani, ii voi spala dintisorii cu pasta de dinti fara fluor. Oricum stiu ca in apa si in anumite alimente exista fluor care sa acopere necesarul unui bebelus (oricum pana la 6 luni cat se recomanda alaptarea exclusiva la san, bebe n-are nevoie de suplimente de fluor iar laptele mantern contine toate vitaminele care sa-l ajute sa se dezovlte armonios).

Elena28266563

acum 15 ani

eu i-am administrat si inca mai continui cu zymafluor si tot degeaba. au aparut si cariutele. pe langa zymafluor primim si Ca zece zile pe luna. daca ar fi sa aleg acum nu i-as mai da zymafluor insa acum este prea tarziu, in fiecare seara pana la 12 ani vom lua pastiluta in speranta ca macar cei permanenti vor fi mai buni.

mihai

acum 10 ani

unde scrie ca florul previne carile?sincer chiar nu nu aveti mila de copii vostri,si sa nu incep cu zimaflour(provoaca cancer ).oameni buni documentativa sau mai bine dati o lingura de cianura si gata.