ferariu

Dantura copiilor

Postata de ferariu cu 13 ani in urma.

am o fetita de 6 luni jumatate,la 4 luni ia iesit primu dintisor la 5 luni al doilea saptamana asta in 4 zile iau iesit 4 dinti sus,mia facut diaree si febra 40 sa fie de la dintisori?dc pediatru mia zis ca nu este de la dinti...multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Este foarte posibil ca febra si diareea sa fie in cadrul eruptiei celor 4 dinti de lapte deodata ; ar fi trebuit sa prezinte si dureri gingivale + hipersalivatie . Febra este cam ridicata pentru aceasta situatie . Totusi medicul pediatru, daca a consultat-o , si a gasit si alte simptome, trebuie sa faceti ce a spus d-sa si sa aplicati tratamentul prescris. Simptomele determinate de dinti evoluiaza favorabil si fara tratament .