extractie 4 masele la copil?

Dantura copiilor

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

Fetita mea are 9 ani,si in urma unui control la stomatologie,i-am facut o radiografie a intregii guri.Medicul stomatolog a vazut radiografia si a spus ca trebuie extrase toate 4 maselele de lapte desi nu se misca,si nu sunt cariate.E bine acest lucru? va rog sa-mi raspundeti!

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Ratiunea medicului stomatolog a fost (cred) ca intarzierea caderii celor de lapte, constituie o pedica in aparitia si pozitia normala a celor definitivi,care trebuia sa inceapa deja sa erupa .Ac***a , probabil, in fata radiografia panoramica a cavitatii bucale cu pozitia dintilor, si vazand iminenta eruptie a celor definitivi, a cautat sa elibereze lacasul. Discutati cu d-sa pentru alte,lamuriri.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

"Medicul stomatolog a vazut radiografia si a spus ca trebuie extrase toate 4 maselele de lapte. E bine acest lucru?"

In principiu nu. Dar exista uneori motive pt care se face acest lucru (de exemplu, daca dintii definitivi deja erupti sint inghesuiti, incalecati) si procedeul se numeste extractie dirijata.
Va sfatuiesc sa consultati un medic ortodont pt a fi sigura ca decizia este corecta. O extractie prematura ne-necesara a dintilor de lapte poate crea alte probleme ulterioare.

angy.h

acum 13 ani

Imi puteti recomanda un medic ortodont in Cluj?Sunt din Ocna Mures si aici nu avem medic.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Cu radiografia dentara, puteti merge la Clinica de ORTODONTIE Universitara din Cluj,cu sau fara bilet de trimitere de la medicul de familie , mai ales ca un asemenea caz prezinta o situatie mai deosebita din care pot invata si cei ce fac aceasta specialitate. Succes.

o stea

acum 13 ani

Va multumesc mult,pentru raspunsuri!

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Am vrut sa va trimit mesaj privat cu o recomandare, dar vad ca nu exista aceasta optiune aici pe forum.
Sunati-ma pe nr de la cabinet 0264-452.150 si va voi recomanda un ortodont.