Eruptia dintilor

Dantura copiilor

Postata de alexa_xx85 cu 12 ani in urma.

Am un baiat de 8 luni si ii ies 4 dinti deodata sus. Are diaree de 4zile si febra 38.2-38.4 care scade foarte greu. Doctorul pediatru zice ca e de la dinri. Cat mai poate dura aceasta stare? Ma ingrijoreaza faptul ca au trecut prea multe zile si nu ii trece.

Raspunsuri (4)

BIENCUTAMEA

acum 12 ani

fetita mea are un an dar nu a facut diaree. ii crestea putin temperatura si ii dadeam supozitor paracetamol, iar pe gingii ii dadeam calgel. doctorul nu ti-a recomandat nimic? stai linistita o sa -i treaca!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Eruptia dentara poate fi insotita i de diaree si de febra. Trebuiesc tratate cu simptomatice cum vi s-a recomandat mai sus., ca si medicul pediatru .

dana

acum 12 ani

La fel am patit si noi, la noi diareea a tinut o luna cu usoare intreruperi.Am incercat mai mult orez,morcov ,banane,cartofi(fara mere,ciorba cu carnita ,piersici si alte fructe,spanac) si carne de pui in general.Dupa iesirea celor 4 dintisori de sus s-a rezolvat si situatia.Noi am luat Calgel pt gingii si Nurofen pt febra sau supozitoare cu paracetamol.

Ana

acum 8 ani

Si eu am un băiețel de 4 luni si ii dau canini! A facut febra 2 zile pana la 39 de grade si de o zi diaree apoasa chiar. Poate fi si altceva??