e o problema?

Dantura copiilor

Postata de ana21oana cu 10 ani in urma.

Bună dimineata am o fata de un an si nu,ia dat nici un dintisor e vreo problema de ingrijorare

Raspunsuri (2)

Dr. Mircea Zlotea

acum 10 ani

Uneori eruptia dentara poate fi atipica, unii dinti intarziind sa apara, dar nu este un motiv de ingrijorare. Priviti si latura pozitiva, dintii erupti mai tarziiu sunt mai rezistenti la carie. Pentru linistea dvs rog sa efectuati o investigatie imagistica, o radiografie panoramica. Pe ea se vad totate detaliile eruptiei dentare, pozitia mugurilor dentari, numarul lor.

Andra

acum 10 ani

Intr-adevar, baieteul meu, caruia i-au dat primii dintisori pe la 9 luni, nu are nici o carie, la 5 ani, iar fetita mea, care a avut primul dintisor la 3 luni, la 3 ani are deja 3 carii. Din care stiu, primii dintisori pot iesi de la cateva luni pana la un an si cateva luni.