dureri maselute

Dantura copiilor

Postata de mihaela1094 cu 15 ani in urma.

buna seara,am un baietel de 5 anisori si de 2 zile se plange ca il doare o maseluta.cariata nu este,dar spune ca.l doare.va rog sa.mi spuneti ce as putea sa.i dau ptr durere.va multumesc

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna Flory,
Ar trebui sa mergi cu baietelul la stomatologie, nu e bine sa stea cu aceasta durere. Dar totusi exista un anestezic local numit Dentocalmin. Sanatate

mihaela1094

acum 15 ani

Buna Misi Multzumesc mult ptr sfat,am sa merg la farmacie sa cumpar shi sa.l am in casa.Acum l.a lasat durerea,i.am dat o jumatate de fiola de algocalmin.

valeriu125275

acum 15 ani

buna flory.inainte sa i dai antidolorofice vezi daca are gingia inflamata,verifica cu firul interdental daca cumva ia ramas cibo intre dinti sau e posibil ca a strans ceva tipo caramele etc. cu o periuta moale fai masaj cu un coluctoriu (apa de gura)tipo Oral B sau chiar cu apa oxigenata diluita. daca durerea persista 2-3 zile, e bine sa l vada stomatolog.