dintisorii la copil de 4 ani jumate

Dantura copiilor

Postata de moni-laura cu 11 ani in urma.

ce tratament sau calmante sai dau unui copil de 4 ani jumate are carii noaptea scrasneste din dinti iar durerile au inceput sa fie mai dese de un timp (ibuprofenul nu-l ajuta deloc)

Raspunsuri (8)

Alina Daniela3

acum 11 ani

Mergeti la un dentist de copii sa-i curete/plombeze/trateze cariile. Ibuprofenul ala trateaza efectul dar nu si cauza. Al meu copil cand facea infectie la masea, dr ii zicea sa-i dau Ospamox dar nu o luati de buna caci nu e o regula ca fiecare copil sa semene.

moni-laura

acum 11 ani

la dentist mi s-a spus ca nu are ce sai faca cai prea mic si el schimba dintii , tratament cu antibiotic(augumentin) supozitoare de algocalmin(de la med de fam) iam facut dar fara nici un efect....

gincs

acum 11 ani

Eu va sugerez sa nu-i dati antibiotic decat la indrumarea medicului, puteti sa-i cauzati alte probleme.
Va doresc rabdare si multa sanatate!

Dr. Ulman Cosmin

acum 11 ani

Trebuie cautata cauza. Se trateaza cariile si nu mai e nevoie de calmante.

Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog- Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

moni-laura

acum 11 ani

am fost vineri cu baietelul la un medic stomatolog,ia curatat putin caria de la o masea i-a facut si o gaurica cu un ac(mi s-a spus ca trebuie sai curga puroiul,ca ar avea puroi).Atat ia putut face,la plecare mi-a dat o reteta cu amoxicilina si ibalgin.De atunci i dau tratamentul asa cum mi s-a prescris dar durerile persista. Miercuri avem o noua programare sa incerce sa-i curete inca o carie. Mi s-a mai spus ca pana la varsta de 6 ani nu prea are altceva ce sa-i faca(ca nu i-au iesit maselele de 6 ani)doar atunci ar putea sa-i scoata aceste maselute stricate.Intrebarea mea este pana la 6 ani baietelul meu va trebui sa rabde oare aceste dureri?...ce sa ma fac?e obositor siptr el nu se poate odihni noaptea, nici ziua nici nu prea poate manca....ce sa fac?

Alina Daniela3

acum 11 ani

Un domn dr prof univ stomatolog din Cta l-a vazut pe copilul meu si i-am zis sa-i rezolve toata gura ca mi se face rau cand il vad asa. Vis-a-vis de maselute m-a sfatuit sa nu le deranjam si sa le curatam dar sa nu le scoatem caci o sa ramana goluri. Au si ele un rol...in plus protejeaza ce e sub gingie si noi nu vedem.

moni-laura

acum 11 ani

multumesc pentru sfat....cred ca asa este dar imi e asa de mila de el cand il vad cat sufera si nu poate minca sau dormi cum trebuie.....multumesc oricum ptr sfat

stefi

acum 11 ani

pai nurofenul ajuta