dintisori galbeni

Dantura copiilor

Postata de winnerson cu 12 ani in urma.

baiatul meu(7 ani) a avut o dantura foarte alba(dinti de lapte)dar acum cei noi au iesit galbeni.care ar fi cauza?ce se poate face?

Raspunsuri (5)

Pena

acum 12 ani

Sunt antibiotice care determina ca dintii copiilor sa se ingalbeneasca, mai bine zis, sa creasca galbeni.. Stiu sigur ca tetraciclina este unul dintre antibiotice.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

Dentitia permanenta este mai galbena decat cea temporara...eu sunt de parere ca nu este nimik nelalocul lui...asta daca nu exista o diferenta fff mare de culoare.

winnerson

acum 12 ani

multumesc

ely

acum 11 ani

In cazul in care copiilor li se administreaza cantitati mari de tetraciclina (antibiotic), dintii acestora pot dobandi pete de culoare de la galben-brun pana la gri-albastru. In al doilea rand, copiii care inghit mult fluor (de exemplu de la pasta de dinti cu care se spala), pot manifesta fluoroza, boala care cauzeaza pete sau linii albicioase pe dinti. Unii medici stomatologi considera ca majoritatea copiilor sub 5 ani inghit aproape toata pasta de dinti, de aceea, aceasta se va doza cu atentie pe periuta de dinti a micutilor. De asemenea, femeile gravide trebuie sa evite aceste substante chimice, din cauza efectelor nocive pe care le pot avea, asupra embrionului.

Andreea Albotica

acum 9 ani

iti recomand pentru o ingrijire corecta a dintilor si gingilor sa folosesti o pasta de dinti naturala.
doctorul mi-a recomandat o pasta de dinti naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.
eu o folosesc de ceva timp si sunt tare multumita de ea.