dintii definitivi mai cresc dupa 18 ani?

Dantura copiilor

Postata de MembruMobileApp1498757798 cu 6 ani in urma.

buna ziua! am 18 ani si am o masea de lapte.As vrea sa stiu daca e posibil sa cresca alt dinte dupa extractie...

Raspunsuri (2)

Dr. Geanina Miu

acum 6 ani

Buna ziua,
Eruptia dentara inceteaza la varsta de 18 ani , odata cu aparitia molarului 3( maseaua de minte).
In situatia dvs poate fi vorba de o anodontie, adica lipsa dintelui. Cel mai adesea este vorba de premolarul 2 inferior.
Pentru un diagnostic exact este indicat sa faceti o radiografie.
O zi buna.

alexa_866

acum 5 ani

Buna ziua! Cred ca trebuia sa mergeti demult la medic sa vedeti care este problema de nu vi s-a achimbat acel dinte de lapte pana la varsta asta. Am avut un astfel de caz in familie, dar mergea destul de des la pedodont, astfel incat, problema a fost rezolvata inainte sa fie prea tarziu. Va recomand sa mergeti la medic poate reusiti sa salvati dintele. Recomand clinica ***, are un pedodont foarte bun.