Dinti

Dantura copiilor

Postata de cristi.t2000 cu 10 ani in urma.

Am un baiat de 13 si 6 luni, de curand i-am facut o radiografie panoramica la recomandarea d-nei doctor stomatolog, care in urma unui control de rutina a constatat ca nu i-au cazut inca 2 dinti de lapte (cred ca este vorba de al doilea premolar de jos stanga si drepta : al cincilea la numar), unul este deja pe cale de resorbtie ; surpriza in urma radiografiei a fost, ca nu i se vad mugurii molarilor care sa ii ia locul celor de lapte.
Bineinteles ca voi consulta un medic ortodont, dar as vrea stiu si sfatul dvs. ce este mai bine de facut : sa mai asteptam, poate - poate mai tarziu vor creste sau este mai bine de pastrat locul pentru un implant pe viitor (locul ramas gol ar putea deforma si ceilalti molari in urma muscaturii) Sau folosindu-ne de molarul de minte care se vede ca exista, este posibil decalarea celor 2 crescuti pentru a umple golul existent : nu stiu cat este de eficienta metoda, mai ales ca despre pastrarea molarilor de minte am citit numai de rau. Unde mai punem costurile aferente, care ma sperie din start,, dar totusi as face orice efort financiar numai sa stiu ca am ales calea cea mai potrivita.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

andra

acum 10 ani

Eu as cere parerea a 2 sau 3 medici, este o decizie importanta; am fost cu fetita mea luna trecuta la clinica LLL Dental, si aveau niste oferte, poate le mai au si acum, mai ales ca ei sunt foarte buni in implanturi dentare. Numai bine!