Dinti noi care sa se miste?

Dantura copiilor

Postata de manuela1979 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
am un baietel de 6ani si spunea aseara ca i se misca un dinte nou iesit de jos. . Eu am verificat si se misca ,; dar ingrijorata si nu stiu care sa fie cauza.

Raspunsuri (8)

FreeStyle11

acum 9 ani

Poate nu e un dinte nou, ci unul care trebuie sa cada.Daca ziceti ca e nou si se misca, posibil sa nu se fi fixat bine, sa fie mai fragil, sau sa se fi dezlipit datorita unui traumatism.Puteti merge la un medic stomatolog sa vedeti exact ce este.Numai bine!

manuela1979

acum 9 ani

Multumesc frumos de informatie.Dintele este nou crescut.

Catalina_Clarodent

acum 9 ani

Buna, Manuela

In mod normal, dintele are o mobilitate naturala, daca insa aceasta este depasita trebuie mers la un consult. Iti recomand sa mergi la un specialist care cel mai probabil iti va cere sa faci o radiografie.

Numai bine,
Catalina
Clarodent

www.clarodent.ro

manuela1979

acum 9 ani

Va multumesc frumos. Chiar astazi avem programare la stomatolog.

manuela1979

acum 9 ani

Buna seara. Astazi am fost cu baietelul la stomatolog, care mi-a cerut sa-i fac o radiografie panoramica.Am facut radiografia si stomatologul a constatat ca radacinile tuturor dintisorilor care urmeaza sa creasca nu se inchid perfect.Acum urmam un tratament cu calciu.S-ar parea ca nu asimileaza calciu sufficient.sa speram ca aceasta sa fie cauza.

Anonim

acum 7 ani

Aceeași prob o am eu cu băiețelul mei de 7 ani , i se mișca un dințișor nou de jos :((( ce sa fac? Helpp

Mihaela

acum 7 ani

Buna ziua, am si eu probleme cu fetita are 11 ani si i se misca cei 4 dinti de jos, ce sfat îmi dati? Va multumessc .

Mihaela

acum 7 ani

Buna ziua, am si eu probleme cu fetita are 11 ani si i se misca cei 4 dinti de jos, ce sfat îmi dati? Va multumessc .