Dintele de lapte a cazut dar nu creste altul in locul lui

Dantura copiilor

Postata de ellenya cu 12 ani in urma.

Fetitei mele in varsta de 6 ani si 10 luni i-a cazut un dintisor (incisivul, cel de jos dreapta) de aproape 2 luni si nu se vede ca ar creste altul in loc. Nu stiu de ce intarzie sa apara dintele definitiv. Incisivul din partea stanga a crescut fff repede dar acesta nu vrea sa creasca. Care este cauza intarzierii dintelui?

Raspunsuri (12)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca nu a fost vorba de nici un traumatism,iar caderea a fost normala , nu tre buie sa va ingrijorati ca va apare,chiar daca cu o intarziere.

ellenya

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru raspuns!!! Numai bine!

stan victoria

acum 8 ani

Si daca inainte cu vreo doua luni de a se misca dintele si sa cada a suferit o lovitura la gingie in urma unei cazaturi, exista posibilitatea sa numai creasca dintele deloc?

Dr. Moraru

acum 12 ani

Exista situatii in care mugurele dintelui permanent este malpozitionat, iar in aceasta situatie pot aparea intarzieri in eruptie. Acest lucru se poate vedea cu ajutorul unei radiografii, iar medicul stomatolog sau ortodont poate pune diagnosticul pozitiv (sa confirme malpozitionarea). Nu trebuie sa va faceti griji, exista solutii si in aceste cazuri. Eu va recomand totusi un consult stomatologic.

Dr. Moraru

acum 12 ani

De asemenea pot aparea intarzieri in eruptie cand nu exista spatiu suficient de eruptie, caz ce se poate constatata in cadrul consultatiei ortodontice.

ellenya

acum 12 ani

La aspectul acesta m-am gandit si eu! vom consulta un medic stomatolog pentru a fi mai sigur. Va multumesc pentru raspuns!

ana

acum 11 ani

am 16 ani shi cu 3 ani in urma mi-am scos ultimul dinte de lapte ..nu-mi creste altul....ce sa fie asta ?

bia

acum 11 ani

am aceeasi problema ...ce ai facut?

Loredana

acum 8 ani

Am si eu o problema. Unuia dintre baietii mei in varsta de 1 an si 9 luni i se misca un dintisor. A cazut cu fata de pamant si asta ma ingrijoreaza foarte tare. El nu acuza dureri sau plange si asta ma mira. Nici macar nu sangeaza. Ce pot face in asemenea caz? Sunt sanse sa ii cada acel dintisor pe parcurs? Astept un raspuns. Va rog mult. Multumesc!

Utilizator11533055768

acum 5 ani

In urma cu cativa ani fetei mele i-a cazut dintele de lapte din fata si nu a mai crescut de atunci .ce pot sa fac

Acsenti Geanina

acum 2 ani

Băiețelul meu ia căzut un dinte din fata partea de sus deja a trecut 1an si jumătate și nu ia crescut altul

Roxy

acum 5 luni

Am si eu intrebare baietelul meu de 2 ani si 9 luni sa lovit la gura si unu din dintii din fata a doat extras cand ii va creste altul?.