Dinte de lapte

Dantura copiilor

Postata de mellamiki cu 11 ani in urma.

Buna ziua,fetitei mele de 7 ani i-a cazut molarul de lapte de langa canin sus.Era cariat ,o durea si se misca.A tras de el pana a cazut,dar i-a ramas o bucatica.Arata asa ca o cojita.Au trecut vreo trei luni de atunci,acum am facut programare la dentist sa o scoatem,dar am o mare indoiala.In primul rand nu as pune fetita sa treaca printr-o extractie decat daca e absolut necesar si ma gandeam ca va cadea singura cand va iesi celalalt.Credeti ca poate fi un pericol daca o lasam acolo? Si inca ceva:nu se stie cand va iesi cel definitiv,nu e mai bina sa lasam acel colt de radacina astfel incat sa nu se inchida locul si sa aiba unde iesi? Va multumesc mult pentru orice raspuns.

Raspunsuri (1)

Dr. Cosmin Ulman

acum 11 ani

Buna Ziua!
Cel mai indicat este sa va adresati medicului care va indica extractia restului respectiv. Nu este indicat ca acel rest sa ramana ,el fiind o sursa permanenta de infectii.