Dentitie ciudata

Dantura copiilor

Postata de purplespring cu 13 ani in urma.

Am 18 ani si desi in partea de jos a maxilarului am 4 incisivi si 2 canini(asa cum este normal), in partea de sus am doar 2 incisivi si 2 canini mai lati decat cei de jos. Pana acum nu am mai intalnit pe nimeni cu aceasta " problema". Credeti ca este ceva genetic?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Daca pana la aceasta varsta nimeni nici chiar d-ta nu ai observat sau nu te-a deranjat aceasta problema inseamna ca nici de acum incolo nu vei avea probleme.
Sigur este ceva genetic . Totusi la primul control stomatologic discuta si cu medicul stomatolog ( daca esti student mergi la policlinica universitara si te consulta mai amanuntit, cu toate ca pana la aceasta varsta toate spatiile dentare au fost ocupate,fara sa te deranjeze )

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Lipsa incisivilor laterali este destul de frecvent intilnita.
Solutii estetice de rezolvare se pot gasi, daca pacientul doreste o rezolvare. Daca nu, nu.

purplespring

acum 13 ani

Nu ma deranjeaza aspectul dintilor, doar mi se parea ceva cidat, insa ma bucur ca nu este ceva rar intanlit.
Multumesc pentru raspunsuri!