Dentitia

Dantura copiilor

Postata de dumitru30120019 cu 15 ani in urma.

va rog,incep sa ma ingrijorez.baietelul meu are 1 an si 3 luni si doar 2 dintisori.sa fie oare vreo problema?primul dintisor i-a iesit la varsta de 8 luni si celalalt la 9 luni.multumesc!!

Raspunsuri (4)

simona166117244

acum 15 ani

Buna dallia,
Fiecare bebelus e diferit, asa ca data aparitiei primilor dinti precum si ordinea in care ei apara, difera de la un bebel la altul. Primul dinte poate aparea pe la 3 luni, la alti bebelusi dupa implinirea unui anisor. Eu zic sa aveti rabdare, dintiorii vor aparea cu siguranta inainde ca bebelusul sa implineasca 2 ani.
Numai bine bebelusului!

hci

acum 15 ani

Nu va faceti probleme. Poate are lipsa de calciu. Dati-i lactate sau calciu lactic.

Florian Alex

acum 15 ani

Discuta problema cu medicul pediatru al copilului. De obicei acest lucru nu semnaleaza deficite, dar niste analize de sange n-ar fi inutile.

dumitru30120019

acum 15 ani

calciu lactic,se poate da si la copiii mici?sub ce forma?multumesc!!!!