dentist

Dantura copiilor

Postata de iuliana1987 cu 13 ani in urma.

buna ziua,sunt o mamica care am o fetita de 6luni si de 2zile am niste dureri de dinti si masele de nu mai pot.As dori sa stiu si eu daca pot merge la dentist in timp ce alaptez,ca este de lucru in gura mea.....

Raspunsuri (5)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Da.
Singurul lucru de care trebuie sa tineti cont este faptul ca urmatoarea masa (laptele) de dupa anestezie nu se da copilului. Deci ar trebui sa faceti in asa fel incit pt acea masa sa aveti o rezerva de lapte.

iuliana1987

acum 13 ani

acuma am facut si niste infectie,,as putea lua vreun antibiotic??

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Recomand sa consultati intii stomatologul (sint multe situatii in care nu este nevoie de antibiotice, ci mult mai eficient este direct tratamentul afectiunilor dentare).
Daca este nevoie de antibiotice, va sfatuiesc sa cereti acordul medicului care va supravegheaza: in perioada de alaptare doar unele antibiotice sint permise.

iuliana1987

acum 13 ani

azi fiind sambata nu gasesc nici un stomatolog....as putea pune vreun calmant???este tinand cont ca si alaptez.....deci pot sa zic k azi noapte nu am inchis nici un ochi.....exista ceva ce as putea lua,,,,fara sa afecteze...??????

Iuli

acum 13 ani

Exista foarte multe cabinete deschise sambata. In plus, gasiti in mod sogur o sectie de urgente stomatologice (la Bucuresti este la Buco-maxilo). Cautati pe Internet so veti gasi in mod sogur.