dentia sugarului

Dantura copiilor

Postata de eugeniaclau cu 14 ani in urma.

Buna ziua , numele meu este Claudia si am o fetita de 10 luni THEODORA
Au aparut primi dintisori la varsta de 8-9 luni,iar medicul de familie a spus ca sta prost la capitolul dentitie,spunandu-mi sa ii administrez calciu lactic timp de 10 zile in fiecare luna pana la urmatorul bilant , varsta de 1 an.
Intrebarea mea este: este normal sa ii dau in fiecare calciu , pe langa alimentatia obisnuita de zi cu zi, Theodora ac***a la 9 luni 9kg200gr.

Raspunsuri (1)

Csara

acum 14 ani

Eu inainte sa-i dau copilului meu orice fel de supliment, i-as face niste analize care sa masoare cantitatea mineralului/vitaminei respective din organism: calciu seric, ionic, etc. Nu mi se pare ok administrarea niciunui supliment, vitamina, mineral artificial, decat din hrana, daca nu este cazul, mai ales la copii mici, in crestere.